[Czeski Cieszyn] Wyburzają XIX wieczną Drukarnię Feitzingera

To już ostatni rozdział budynków wybudowanej na ul. Strzelniczej (obecnie w Czeskim Cieszynie) w 1882 roku Drukarni Henryka Feitzingera. Zabudowania na powierzchni których działała zostały przed paroma dniami wyburzone. Pozostaną tylko główne budynki zakładu. Zobacz fotoretrospekcje.

Zabudowania drukarni przypisane były do posesji na ul. Strzelniczej 22. Drukarnię założył pochodzący ze znanej rodziny cieszyńskich księgarzy Henryk Feitzinger. W 1882 r. przeniósł on swoją oficynę zlokalizowaną na Górnym Rynku 10, do nowych budynków w lewobrzeżnej części miasta.

Drukarnia specjalizowała się w wydawaniu śpiewników, książek religijnych, kalendarzy, książek adresowych, przewodników turystycznych oraz map. Właściwą drukarnią zarządzał i prowadził Henryk (Heinrich), który w 1889 r. zrezygnował z prowadzenia i sprzedał ją Fryderyku Kutzerowi, który prowadził ją pod nazwą „Kutzer i Ska”.

Na przełomie XIX i XX wieku firma zaczęła wydawać kolorowe pocztówki posiadając niemalże monopol na tego rodzaju wyroby. W krótkim czasie uczynił on z drukarni wyśmienicie prosperującą firmę. W 1900 r. w fabryce pracowało 164 pracowników. Używano maszyn napędzanych parą. Zakład otrzymała tytuł cesarsko-królewskiego dostawcy dworu w 1901 r. Po rozpadzie monarchii spadło zainteresowanie wydawanymi książkami. Feitzingerowie zmuszeni byli zamknąć wydawnictwo. Zajmowali się wówczas tylko sprzedażą artykułów papierniczych.

Zakład rodziny Kutzerów działał do końca II wojny światowej. W okresie międzywojnia dyrektorem zakładu był Fryderyk Lubenik. Po II wojnie fabrykę upaństwowiono. W 1994 r. powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Těšínské Papírny.

Źródło: fotopolska.eu

Co dalej?

Miasto Czeski Cieszyn wraz z inwestorem uchylają rąbka tajemnicy:

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 4

Fajne: 2

Procent fajnych głosów: 50.000000%

Słabe: 2

Procent słabych głosów: 50.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz