Cieszyn: szpital zwolniony z podatku?

Na poprzednim spotkaniu Rady Miejskiej Cieszyna został ponownie poruszony temat wniosku Szpitala Śląskiego o zwolnienie z podatku od nieruchomości na kwotę ponad 650 tys. zł. Radni jednak nie byli przychylni tej decyzji.

Temat pomocy szpitalowi cieszy się wielkim zainteresowaniem społeczności Cieszyna, ale tylko Cieszyn stara się mu pomóc. Inne gminy nie są nim zainteresowane. Pani Burmistrz razem z Radą Miasta w dużym stopniu pomogły w zakupie potrzebnego sprzętu a także umorzyli część należności szpitalowi. Jak mówił radny Władysław Macura, uzasadniając opinię Komisji Skarg, Wniosków i Petycji: Wyszliśmy z wnioskiem, aby pomóc szpitalowi w roku budżetowym 2022 w dotacji celowej. Będzie przygotowany projekt uchwały, który zostanie poddany pod głosowanie najprawdopodobniej w październiku.

Odmienne zdanie wyraziła radna Irena Fluder-Kudzia. – Uważam, że miasto powinno zwolnić szpital z podatku z co najmniej tych miesięcy, w których trwała pandemia. Pokazała nam ona, jak bardzo jest nam on potrzebny. Jeżeli szpital straci płynność finansową, to nie będzie też wypłacalny i straci dobrą kadrę. Wtedy kolejne oddziały zostaną zamknięte, a jeśli raz się zamknie oddział, to potem znów się go nie otworzy – tak jak z chirurgią dziecięcą, której już nie ma – przekonywała. 

Głos na sesji zabrała też Gabriela Staszkiewicz. – Cieszyn to jedynie 30 tysięcy ze 175 tys. mieszkańców całego powiatu, który obsługuje szpital. Korzystają z niego także turyści, którzy tłumnie przyjeżdżają raczej do gmin ościennych, na pewno nie do Cieszyna – podkreślała.

Burmistrz przytoczyła też odpowiedź samorządu powiatowego, z której wynika, że organ prowadzący (przy wsparciu także województwa śląskiego) przeznaczył w latach 2018-2020 na szpital kwotę blisko 26 mln zł.

Przyznała też, że obecne zadłużenie placówki w stosunku do miasta wynosi ponad 500 tys. zł. – Zdecydowałam o umorzeniu szpitalowi 170 tys. zł, a resztę pieniędzy rozłożymy na korzystne raty. Porozumienie zostało podpisane – dodała Staszkiewicz. 

Za odmową zwolnienia szpitala z podatku od nieruchomości głosowało siedemnastu radnych, przeciwnych było trzech. 

Imienne wyniki głosowania dostępne są tu, a nagranie z sesji można z kolei obejrzeć tutaj

Zagłosuj!

7 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 1

Fajne: 1

Procent fajnych głosów: 100.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz