Cieszyn ozdobią kolejne murale – 4. edycja festiwalu MurArt!

Cieszyn ozdobią kolejne murale – 4. edycja festiwalu MurArt!

Ruszyła kolejna edycja festiwalu „MurArt!” w Cieszynie, w ramach którego artyści związani ze sztuką uliczną stworzą trzy nowe murale. Za organizację projektu odpowiada Ośrodek Kultury w Cieszynie – Dom Narodowy. Kuratorem wydarzenia jest artystka, Agula Swoboda, a partnerem firma PPG, lider na rynku farb i lakierów, którego jedna z fabryk zlokalizowana jest właśnie w Cieszynie.

„W ramach ruchu street art, murali społecznościowych i graffiti, muraliści na dobre wgryźli się do głównego nurtu sztuki. Dzięki muralom mieszkańcy Cieszyna mogą napawać się nie tylko ubarwioną częścią miasta, ale też obcować ze sztuką na co dzień.” – podkreśla kuratorka festiwalu MurArt!, Agula Swoboda.

Malarstwo ścienne znane jest od zarania dziejów, takie murale były tworzone jużw starożytności, jednak obecnie ta forma sztuki zyskuje coraz większą popularność.W dawnych czasach malunki ścienne były tylko szkicami, malowidłami i rycinami, ale teraz niosą ze sobą silniejsze przesłanie, dzięki kulturowym konotacjom i wyszukanym technikom artystycznym. Obrazy te mają ogromne znaczenie dla ludzkości, dając nam niezwykle wartościowy ogląd różnorodności naszych społeczeństw w danym czasie. Murale są tworzone w przestrzeni publicznej, na ścianach budynków, murach i innych obiektach, poprzez swoją dostępność i społeczny charakter, zmieniają przestrzeń miast, dopełniają architekturę, nadają koloryt.

Murale stworzone w ramach projektu MurArt! zdobią krajobraz Cieszyna już od 2016 roku, czyli pierwszej edycji festiwalu. Co roku spośród konkursowych prac wybierani są artyści, których dzieła będą widniały na ulicach Cieszyna. W tegorocznej edycji wydarzenia docenione zostały prace wybitnych artystek – Justyny Szarowskiej, Ewy Goral, Katarzyny Worek. To one kontynuując upiększanie Cieszyna, dołożą swoje kolorowe cegiełki do miejskiego muru niedaleko dworca PKP.

Pracę nad muralami artyści rozpoczęli już 21 września, natomiast uroczyste odsłonięcie dzieł odbędzie się 25 września. Oficjalne spotkanie z artystami, przedstawicielami firmy PPG, przedstawicielami Domu Narodowego oraz mieszkańcami Cieszyna poprowadzi kuratorka projektu Agula Soboba. W programie imprezy mieszkańcy będą mogli spotkać się z artystami, dowiedzieć się o historii festiwalu oraz idei każdego z powstałych murali. Ponadto w ramach festiwalu MurArt! 23-24 września zorganizowane będę warsztaty w szkołach SP nr.1, SPTE oraz Liceum Osuchowskiego prowadzone przez artystów.

Działając w myśl zasady „Chronimy i upiększamy świat”, PPG, światowy lider rynku farbi lakierów, po raz kolejny został partnerem festiwalu MurArt!. Dzieła zrealizowane będą dzięki pomocy PPG – wszyscy artyści biorący udział w projekcie MurArt! otrzymają od firmy niezbędne farby i akcesoria malarskie. 

„Już po raz czwarty PPG jest partnerem festiwalu MurArt! Jesteśmy dumni, że mamy realny wpływ na mieszkańców miasta Cieszyn i jego krajobraz. Naszą misją jest wprowadzenie koloru i piękna do społeczności, w których żyjemy i działamy, a murale są najlepszym tego zwieńczeniem” – zaznaczył Grzegorz Koźminski, Menedżer ds. Komunikacji PPG.

Sylwetki artystów wyróżnionych w tegorocznej edycji festiwalu MurArt!:

Justyna SzarowskaAbsolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki.Mieszka w Cieszynie. Stypendystka Ministra Kultury. Uprawia grafikę projektową, grafikę warsztatową oraz street art (mural). Prowadzi studio graficzne Uma Studio.

Ewa GoralAbsolwentka Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydziału malarstwa.Mieszka w Krakowie. Współpracowała z agencjami reklamowymi w Krakowie i Londynie. Obecnie zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym.

Katarzyna WorekAbsolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku Edukacja Artystycznaw zakresie Sztuk Plastycznych.  Mieszka w Cieszynie. Na co dzień zajmuje się ilustracjąoraz projektowaniem graficznym. Zdobywczyni 1szej nagrody w konkursie na logoŚląska Cieszyńskiego

PPG: WE PROTECT AND BEAUTIFY THE WORLD™ 

W PPG codziennie opracowujemy i oferujemy farby, powłoki oraz inne produkty, którym klienci ufają już od ponad 135 lat. Dzięki poświęceniu, kreatywności i bliskiej współpracy, jesteśmy w stanie sprostać największym wyzwaniom, jednocześnie wyznaczając właściwy kierunek dalszego rozwoju naszej innowacyjnej oferty. Główna siedziba PPG znajduje się w Pittsburghu, a nasze oddziały są w 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku firma zanotowała przychód netto w wysokości 15,4 mld USD. Wspieramy klientów z branży budowlanej, konsumenckiej, przemysłowej, transportowej oraz z rynków pochodnych. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie www.ppg.com.

Artykuł dodał użytkownik: martadenarta

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 2

Fajne: 1

Procent fajnych głosów: 50.000000%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 50.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz