BRAZYLIJSKA WSPÓŁPRACA CIESZYŃSKIEJ FUNDACJI VOLENS

BRAZYLIJSKA WSPÓŁPRACA CIESZYŃSKIEJ FUNDACJI VOLENS

To wydarzyło się naprawdę, jakieś 5 lat temu. Z dalekiego Mallet podróżowała do Rzeszowa grupa entuzjastycznych i sympatycznych Brazylijczyków. To długa i nietania inicjatywa, więc wybrali podróż lotniczą z dwiema przesiadkami, zakończoną lądowaniem w czeskiej Pradze. Polski Zespół Folklorystyczny “Mazury” z Mallet miał przed sobą jeszcze drogę do stolicy podkarpacia gdzie, docelowo, mieli wystąpić na Polonijnym Festiwalu Folklorystycznym.

Obujczeni ciężkimi bagażami, wypełnionymi kostiumami i elementami garderoby, dotarli pociągiem do Czeskiego Cieszyna i ruszyli w kierunku Mostu Przyjaźni. Dla wielu z nich przejście tego mostu było przeżyciem niemal metafizycznym – otóż po raz pierwszy w życiu znaleźli się w Polsce, kraju swoich przodków. Właśnie u nas, w Cieszynie.

Pajęczyna połączeń lotniczych, chęć dwudniowego odpoczynku w niewielkim mieście, tak drobne szczegóły miały wpływ na współpracę, która zawiązała się między Polskim Zespołem Folklorystycznym “Mazury”, a poznaną tu na miejscu Fundacją Volens. Na początku były to długie rozmowy, wymiana informacji, później korespondencja mailowa, druga wizyta w Polsce (już nie w “przypadkowym Cieszynie”, a “ulubionym Cieszynie), aż wreszcie przedstawiciele obu instytucji postanowiły zewrzeć szeregi i zadziałać wspólnie. Viribus unitis – jak powiedzieliby Rzymianie. W kupie siła – odpowiedzieliby Słowianie.

W 2022 roku zakończony został projekt o nazwie “Wzmacnianie tożsamości i pielęgnowanie kultury brazylijskich Polaków”, organizowany w obszarze “Wydarzenia polonijne za granicą” ze środków Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Środki dla Polonii brazylijskiej pozyskała Fundacja Volens, będąc równocześnie operatorem projektu regrantingowego. Zgodnie z założeniami projektu między wrześniem i grudniem 2022 roku przedstawiciele Polonii brazylijskiej sfinalizowali 10 wybranych wcześniej zadań – obszar ich realizacji był rozpięty od Sao Paulo, aż po południowe rubieże Brazylii. Wszędzie tam, gdzie jakieś 100 lat temu emigrowali Polacy (głównie z Galicji Wschodniej, ale i innych regionów kraju). To już kolejny projekt, którego realizatorem była cieszyńska Fundacja Volens. W roku ubiegłym, również z funduszy Kancelarii Premiera Rady Ministrów, udało się wesprzeć brazylijskich przyjaciół w obchodach 130 rocznicy przybycia do Mallet pierwszych polskich osadników. Przedstawiciele obu instytucji przekonują, że jest to dopiero początek owocnej współpracy!

BRAZYLIJSKA WSPÓŁPRACA CIESZYŃSKIEJ FUNDACJI VOLENS

©Volens Foundation

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 0

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz