8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

Śląsk Cieszyński kryje wiele tajemnic, dzisiaj jednak skupimy się na mieście Wisła, które również może zaskoczyć.

Jest to ośrodek wypoczynkowy, turystyczny, sportowy i luteranizmu w Polsce. A oto 8 ciekawostek na temat Wisły, o których z pewnością nie każdy wiedział:

1) Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

źródło: kolumber.pl

2) W latach 30 władze wojewódzkie przekazały prezydentowi RP Ignacego Mościckiego wraz z honorowym obywatelstwem Wisły rezydencję która znajduje się na Zadnim Groniu (tzw. Zameczek Prezydencki). Wybudowano ją ze składek społeczeństwa śląskiego.8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

źródło: wisla.pl

3) Okres okupacji niemieckiej należy do najtragiczniejszych w historii Wisły. Podczas II wojny światowej Wisła nosiła nazwę Weichsel O.S., a w 1945 r. Hohenweichsel. Większość pensjonatów zajęło wojsko, a wiele rodzin deportowano w głąb Rzeszy lub do Generalnego Gubernatorstwa.

8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

źródło: oldthing.de

4) Wiśle znajduje się muzeum poświęcone polskiemu skoczkowi narciarskiemu Adamowi Małyszowi. Znajdują się w nim jego liczne trofea, m.in. cztery Kryształowe Kule, oraz narty na których skakał.

8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

źródło: polskiekrajobrazy.pl

5) W Wiśle znajduje się kompleks skoczni narciarskich „Centrum” do którego należy m.in. skocznia narciarska w Wiśle Malince im. Adama Małysza. W mieście i bliskich okolicach znajduje się 7 większych ośrodków narciarskich. Turyści wypoczywający w Wiśle mają również do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych.8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

źródło: gazetacodzienna.pl

6) Aleksander Kwaśniewski był jednym z inicjatorów modernizacji skoczni w Wiśle. Wmurował akt erekcyjny w nowo budowany obiekt. Był obecny podczas oficjalnego otwarcia przebudowanej skoczni. Honorowe Obywatelstwo Wisły odebrał w 2005 roku.8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

http://www.bractwogutenberga.pl

7) Wisła, zamieszkała przez górali śląskich, jest jednym z największych ośrodków luterańskich w Polsce i jedynym miastem, w którym wierni tego wyznania stanowią większość.

8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

źródło: http://harnam.pl/kostiumy/gorali-beskidu-slaskiego/

8) W 1900 r. przebywał w Wiśle Bolesław Prus, który zamieszkał w drewnianej willi Ochorowicza, nazwanej na pamiątkę tego wydarzenia „Placówką”. Rok później bawił tu Władysław Reymont, który w willi Ochorowicza pisał fragmenty swoich „Chłopów”.

Sam Ochorowicz osiadł w Wiśle w 1899 r, prowadząc tu m.in. swe eksperymenty parapsychologiczne.

8 rzeczy, które zaciekawią Cię w Wiśle

Zagłosuj!

9 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 5

Fajne: 4

Procent fajnych głosów: 80.000000%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 20.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz